ručne vyrobený | Naladený | Dušu hladiaci

Drevenný štrbinový bubon

Intuitívny hudobný nástroj pre všetkých. Muzikantov, nemuzikantov a predovšetkým deti. Je celý vyrobený z tvrdého dreva zo slovenských lesov a hrá sa naň paličkami, prstami alebo celými dlaňami, Každý spôsob vytiahne z bubna inú farbu hlasu. Nástroj je prekvapivo zvučný a farba zvuku by sa dala pripodobniť podobným nástrojom ako marimba, drevený xylofón, alebo vibrafón. Je krásne harmonicky zladený do želanej stupnice. Vypočuj si zvukovú ukážku.

Tento celodrevenný hudobný nástroj vyrábam ručne v malej dielni pri dome. Každý kus je orignál, jedinečný a výnimočný svojím vzhľadom a hlavne hlasom. Na výrobu sú používané prevažne tradičné ručné nástroje ako hoblíky rôzneho druhu, rezbárske dláta, japonské pílky, škrabky, cidliny a iné.

Príroda mu dala vzhľad aj krásny hlas,
človek len skromne dopomôže,
nájde krásu v dreve ukrytú a vystaví ju na obdiv
Všetky melódie sú už v ňom,
len ich nájsť a stvorenú krásu obdivovať.

Detaily konštrukcie

Štrbinový bubon je jedným z najarchaickejších nástrojov, ktorý pôvodom pochádza z Afriky ale v oveľa jednoduchšej forme. Ide o uzavretý rezonátor z tvrdého dreva, na ktorý sa hrá buď úderom paličkami alebo celou rukou na jazýčky. Konkrétne tento typ má 12 jazýčkov vyrezaných z vrchnej časti z tvrdého rezonančného dreva. V tomto prípade ide o Agát, ktorý je ešte o polovicu tvrdší ako náš dub. Tvrdé drevo je pevné a pružné, čo ho predurčuje na tento účel. Telo bubnu je z jaseňa. Drevo je starostlivo vyberané, aby si zachovávalo rezonančné vlastnosti. Bubon sedí na silikónových nožičkách aby podklad čo najmenej ovplyvňoval jeho zvuk. Ozdoba v podobe troch kruhov je z mušle perlorodky vložená intarziou.

Bubon je impregnovaný výlučne prírodnými olejmi a vrchná vrstva je tvrdý včelý a karnaubský vosk. Môžete teda z neho jesť, ale asi by som to nerobil 🙂

Ladenie

Ladenie bubnov viem pripraviť na mieru. Momentálne sú v ponuke bubny ladené diatonicky do durovej, alebo molovej stupnice. Nie je problém ani s exotickými stupnicami, všetko závisí na Vašom želaní. Tóny sú usporiadané tak, aby sa dali hrať celé akordy, ba aj jazzové septakordy, ktoré môžete hrať celou rukou naraz.

Bubny ladím podľa prirodzenej frekvencie stredného A na 432 Hz, al aj podľa terajšieho štandardu 440 Hz, v prípade, že budete hrať s inými nástrojmi v 440 Hz.
Niektoré kusy nepoužívajú štandardné temperované ladenie, ale precízne temperované ladenie, ktoré je bližšie ideálnemu pytagorejskému ladeniu.

Hranie

Mnohí vravia, že hudobné nástroje nie sú preňho, lebo je vraj hudobne hluchý. Osobne si myslím, že také niečo neexistuje. Ak si niekedy ťukáte prstom, alebo rukou do stola pri počúvaní obľúbenej skladby, tak už viete hrať na štrbinovom bubne. Moje bubny sú ladené tak, že každý jazýček ladí s každým. A to môžete hrať aj dva naraz, alebo postupne rozozvučať celý akord. No a to všetko…intuitívne.

Návrat hore

Ing. Martin Vratko Olša

Pôsobím v Trenčianskom kraji.